تفسیر آزمون

تست عادت مطالعه پالسانی و شارما (PSSHI)
نمرات شما در یک نگاه

%
0
تقسیم زمان بندی
%
0
شرایط فیزیکی
%
0
توانایی خواندن
%
0
یادداشت کردن
%
0
انگیزش یادگیری
%
0
راهبردهای حافظه
%
0
راهبردهای امتحانات
%
0
سلامت

تقسیم بندی زمان

این مقیاس، توانایی شما را در برنامه ریزی و استفاده ی مناسب از زمان، مورد سنجش قرار می دهد. 

نمودار

نمره کسب شده توسط شما در این مقیاس 75 می باشد که نمره ی خوبی است و نشان می دهد که از تحلیل مناسبی درباره توانایی های خود و همچنین کارهایی که موظف به انجام آنها هستید، برخوردارید و این امر سبب شده که مهارت بالایی در برنامه ریزی و استفاده از زمان خود داشته باشید.
به نظر می رسد شما متوجه این نکته هستید که هر کدام از کارهایی که باید انجام دهید، نیازمند چه نوع توجهی هستند؛ همچنین آگاهی بسیار خوبی از زمان های تلف شده خود دارید. اطلاع شما از این موارد باعث استفاده مناسب از زمان و کاهش اتلاف وقتتان می شود. برای مثال شما در برنامه ریزی هایتان به این نکته توجه دارید که می توانید از زمان های تلف شده در طول مسیر و یا ساعات پایانی روز برای گوش دادن به آموزش های صوتی و یا مرور لغات زبان استفاده کنید. رعایت این نکات سبب می شود که بعداً در برنامه تان فرصت بیشتری برای رسیدگی به فعالیت ها یا دروس مهم تر خود داشته باشید. 
شما از اولویت های خود شناخت کافی دارید و همچنین می دانید که برای انجام تمام و کمال فعالیت های درسی تان، ممکن است وقت کافی نداشته باشید؛ بنابراین، معمولاً مواد درسی و مطالب مورد نظر خود را بر اساس اولویت دسته بندی کرده و بر همین اساس، برای مطالعه آنها وقت می گذارید. 

توصیه

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که اولویت با انجام فعالیت های درسی مهمتر و با ضریب بالاتر است، نه درسی که آسان است و یا دلتان می خواهد.
شرایط فیزیکی

این مقیاس میزان توجه شما به شرایط فیزیکی و محیطی حین مطالعه را مورد سنجش قرار می دهد. 

نمره کسب شده توسط شما در این مقیاس 70 می باشد که نمره بالایی است و نشان می دهد که از تاثیر شرایط فیزیکی و محیطی مناسب، در افزایش کیفیت مطالعه، آگاهی دارید و در نتیجه توجه لازم را به آن نشان می دهید. 
به نظر می رسد که شما معمولاً فضاهایی را برای درس خواندن انتخاب می کنید که بیشترین کارایی را در فرایند یادگیری دارند، همچنین اغلب به این نکته توجه دارید که قبل از شروع درس خواندن، وسایل مورد نیاز آن را فراهم کنید تا بعد از اینکه شروع به مطالعه کردید، دچار وقفه و کاهش تمرکز نشوید.
شما علاوه بر شرایط محیط، اغلب وضعیت فیزیکی خودتان را نیز قبل و حین مطالعه مد نظر قرار داده و تا حد امکان از راهبردهای مناسبی، برای این منظور استفاده می کنید.
 

شرایط مناسب محل مطالعه

بهتر است محیط های آرام و ساکت را برای درس خواندن انتخاب کنید.

برای روشنایی فضای مطالعه تان، بهتر است از ترکیب نور سفید و زرد استفاده کنید.

دمای بهینه اتاق برای یادگیری و مطالعه بین 24 تا 27 درجه سانتی گراد می باشد.

ترجیحاً از صندلی و میز مناسب برای مطالعه استفاده کنید.

فضای درس خواندن یا میز مطالعه تان را تا حد ممکن ساده چیدمان کرده و از ازدحام وسایل بر روی آن خودداری نمایید.

قبل از شروع مطالعه، از وجود کتاب ها، جزوات، کاغذ، قلم و دیگر وسایل مورد نیازتان اطمینان حاصل کنید.

عوامل حواس پرتی را از اتاقتان خارج کنید، به ویژه وسایلی مانند تلویزیون یا موبایل که ممکن است علاوه بر حواس پرتی، شما را برای توقف درس خواندن وسوسه کند.

سعی کنید تا حد ممکن در یک مکان ثابت به مطالعه بپردازید؛ زیرا این کار باعث می شود که نسبت به آن فضا شرطی شوید و در نتیجه فرایند درس خواندن یا یادگیری در آنجا برایتان تسهیل گردد.
توانایی خواندن

این مقیاس مهارت های مطالعاتی مانند خواندن و درک مطلب شما را مورد سنجش قرار می دهد.  

نمره کسب شده توسط شما در این مقیاس 70 می باشد که نشان می دهد از توانایی مطالعه خوبی برخوردارید. همچنین تمرکز بسیار خوبی داشته و قادر هستید که برای زمانی طولانی غرق در موضوع مورد علاقه تان شوید. دقت شما به جزئیات، شکل ها و نمودارها به درک بهتر مطلب خوانده شده و یادگیری سطح بالاتر کمک می کند. 
به طور کلی درک مطالبی که می خوانید برای شما اهمیت دارد، به همین خاطر است که اغلب، سطرهای کتاب را با دقت مطالعه نموده و سعی می کنید که آنها را درک نمایید. به نظر می رسد علاوه بر اینکه هنگام مطالعه به مفاهیم موجود توجه زیادی دارید، در عین حال از سرعت مطلوبی نیز برخوردار هستید. 
می توان گفت که روند مطالعاتی مطلوبی که دارید، به گسترش دایره واژگان تان، چه در هنگام نوشتن و چه در هنگام صحبت کردن، کمک نموده است.
یادداشت کردن

این مقیاس تمایل و مهارت شما را به یادداشت برداری و نکته برداری در کلاس درس یا در هنگام مطالعه، مورد ارزیابی قرار می دهد. 

نمره کسب شده توسط شما در این مقیاس 37.5 می باشد که نشان می دهد شما گهگاه از یادداشت برداری به عنوان ابزاری برای فهم بهتر موضوعات استفاده می کنید. معمولاً زمانی به یادداشت کردن و نکته برداری روی می آورید که احساس می کنید تمرکزتان کاهش پیدا کرده، یا موضوع مورد نظر حاوی مفاهیم و نکات مهمی است، با این حال در موارد دیگر برای این کار زمان چندانی نمی گذارید.
بهتر است بدانید که یادداشت برداری باعث می شود که مطالب و موضوعات در سطح عالی تری در ذهنتان پردازش و کدگذاری شود و در نتیجه شما فهم عمیق تری از مطلب به دست خواهید آورد و فرایند انتقال این اطلاعات به حافظه بلند مدتتان تسهیل می گردد.
سعی کنید در هنگام یادداشت برداری، دچار وسواس نشوید و همه مطالب را عیناً مانند کتاب یادداشت نکنید زیرا این کار باعث می شود زمان زیادی را از دست بدهید و یا ممکن است از نگرانی اینکه نکند موردی را از دست داده باشید یا آن طور که باید، به نکات موجود نپرداخته باشید، یادداشت هایتان را نادیده بگیرید یا اصلاً اقدام به یادداشت برداری نکنید.
توجه داشته باشید که در هنگام مرور محتوای آموخته شده، اگر از یادداشت های خود استفاده کنید، میزان و کیفیت یادگیری تان افزایش پیدا می کند و مطالب در خاطرتان طی مدت زمان بیشتری باقی می ماند.
انگیزش یادگیری

این مقیاس میزان اشتیاق و انگیزه ی شما را برای یادگیری، مورد سنجش قرار می دهد. 

نمره کسب شده توسط شما در این مقیاس 90 می باشد که نمره زیادی است و نشان می دهد که شما تمایل زیادی به یادگیری دارید. شما به خودی خود و بدون اجبارِ صرفاً بیرونی برای درس خواندن و فرایند یادگیری شوق و انگیزه دارید. به همین خاطر، در کلاس های درس حضور فعالی داشته و علاوه بر آن تلاش می کنید که همه حواس خود را جمع کرده و مطلب مورد نظر را به خوبی یاد بگیرید.
اهمیت زیادی که برای یادگیری قائل هستید باعث شده هنگامی که با مشکل مواجه می شوید یا چیزی را به خوبی فرا نمی گیرید، حتماً سوال بپرسید و در جهت حل آن اقدام کنید. حضور در محیط های آموزشی و کسب تجربیات جدید، برای شما بسیار مهم است و درنتیجه سعی می کنید این لحظات را از دست ندهید. 
معمولاً تکالیف تحصیلی که بر عهده تان گذاشته می شود را با دقت و کیفیت بسیار خوبی انجام می دهید و فعالانه در فرایند تحصیل و یادگیری درگیر می شوید. این امر تاثیر بسزایی در موفقیت های تحصیلی شما خواهد داشت.
راهبردهای حافظه

این مقیاس راهبردهای شما را در به یادسپاری و یادآوری مطالب یادگیری شده، مورد سنجش قرار می دهد.

نمره کسب شده توسط شما در این مقیاس 100 می باشد که نمره مطلوبی است و بیانگر این است که شما دقت و توجه کافی به فرایند یادسپاری موضوعات درسی تان، نشان می دهید. شما غالباً سعی می کنید در حین فراگیری یک مطلب، راهبردهایی را به کار گیرید که بتوانید از حداکثر ظرفیت حافظه خود استفاده نمایید.
به همین خاطر معمولاً پس از مطالعه، کلیات محتوای مطالعه شده به خوبی در ذهن شما می ماند و شما قادر به یادآوردن بیشتر آنها هستید.
با توجه به اهمیت و توجهی که در به یادسپاری مطالب دارید، چنانچه مدتی از چیزی که آن را مطالعه کرده اید گذشته و فراموشی نسبی برای شما رخ داده باشد، احتمالاً به خوبی قادر خواهید بود که با یک مرور اجمالی، مطالب فراموش شده را دوباره به خاطر آورید. 
 
راهبردهای امتحان

این مقیاس عملکرد شما در انتخاب شیوه ها و راهبردهای مؤثر در امتحانات را مورد سنجش قرار می دهد.

نمره کسب شده توسط شما در این مقیاس 81.3 می باشد که نمره مطلوبی است و نشان می دهد که از شیوه ها و راهبردهایی که به شما در سپری کردن هرچه بهتر امتحانات کمک می کند، به خوبی آگاهی دارید. 
به نظر می رسد که شما توانایی خوبی برای برنامه ریزی دروس خود دارید، نسبت به نقاط قوت و ضعف خود آگاه هستید و همین امر به شما کمک می کند که برنامه های درسی واقع بینانه تر و کاربردی تری را برای خود در نظر بگیرید. از طرفی، برنامه زمان بندی مناسب برای دروس به شما کمک خواهد کرد که استرس خود را در سطح مطلوبی حفظ کرده و در شرایط مطلوب تری امتحان بدهید.
همچنین به نظر می رسد که عملکرد خوبی در نحوه خواندن سوالات و پاسخدهی به آنها در جلسات امتحان دارید، در بیشتر مواقع قادرید زمان خود را در جلسه امتحان مدیریت کنید و در نتیجه برای هر سوال، تا حدی که لازم است، زمان می گذارید. 
همه این عوامل دست به دست هم می دهند که شما با توجه به وقت و انرژی که برای هر درس صرف می کنید، عملکرد خوبی را در آن درس از خود به نمایش بگذارید.
سلامت

این مقیاس میزان بهداشت روان شما را در ارتباط با درس خواندن می سنجد.

نمره کسب شده توسط شما در این مقیاس 75 می باشد که نمره بالایی است و نشان می دهد که از وضعیت سلامت روانی خوبی در رابطه با درس خواندن برخوردارید.

شما استرس و اضطراب کمی را در رابطه با فرایند یادگیری و امتحان تجربه می کنید. شما با اینکه انگیزه نسبتاً زیادی برای یادگیری دارید و تا حد ممکن به اهمیت و کارکرد موضوعات درسی تان توجه دارید، در عین حال به نظر می رسد که توانایی این را دارید که با اضطراب و استرس ناشی از امتحان مقابله موثری داشته باشید. این ویژگی به شما کمک می کند که در زمان درس خواندن و یا امتحان دادن تمرکز بیشتری بر روی کار خود داشته باشید و در نتیجه نتایج تحصیلی بهتری کسب کنید.

علاوه بر این، سلامت ذهنی تان در این زمینه، به شما کمک خواهد کرد که حتی پس از کسب نتایج نامطلوب، به جای راهبردهای ناکارآمد و منفعلانه، از روش هایی فعال و مؤثر استفاده کنید و در نتیجه بتوانید حرکت رو به جلوی خود را همچنان حفظ کنید.
راهکارها و پیشنهادها

نمره کلی شما در این آزمون 76.7 می باشد که نمره مطلوبی است و نشان می دهد شما به طور کلی جزء افرادی هستید که از عادت های مطالعه خوبی برخودارند. این امر سبب می شود که عملکرد خوبی در حیطه های آموزشی و تحصیلی داشته باشید و بر حسب زمانی که می گذارید، بازدهی بالایی را نیز تجربه کنید. 

همان طور که گفته شد شما در وضعیت خوبی قرار دارید، با این حال می توانید جهت رشد هرچه بیشتر عادت های مطالعه تان، راه حل های زیر را به کار ببندید.

  • علاوه بر فعالیت های تحصیلی، به فعالیت های اجتماعی نیز بپردازید؛ موفق‌ترين دانش آموزان و دانشجويان، کسانی هستند فعاليت هاي اجتماعي را با فعالیت های تحصیلی همراه و متوازن مي‌سازند.
  • مدت زمان مطالعه ی خود را افزایش دهید؛ این کار سبب توفیق بیشتر شما می شود. 
  • قبل از برنامه ریزی تحصیلی، براي هر درس، نوع آن و سطح علاقه مندی تان را طبقه بندی کنید. فهرستي از نيازهاي مربوط به هر درس تهيه كرده و نمره‌اي كه دوست داريد را به عنوان هدف، تعيين كنيد.
  • دوستي را بيابيد كه با شما از لحاظ عادات مطالعه، شباهت داشته باشد؛ سپس زمان هایی را به درس خواندن مشترک با یکدیگر اختصاص دهید.